Přírodní kámen na zahradách, veřejných prostranstvím i v domácnostech

8.10.2016

Přírodní kámen, zejména žula, je staletími prověřený a běžným používám téměř nezničitelný materiál. V současné době se s žulou setkáme nejen na hřbitovech, ale také ve městech, na zahradách i v bytových koupelnách a kuchyních.

Přednosti žuly

Žula má několik předností, pro které je velmi oblíbená zejména ve veřejném prostoru. Řada českých a moravských náměstí prošla rekonstrukcí a nevzhledný a popraskaný asfalt vystřídala dekorativní kamenná dlažba. Jedná se totiž o materiál velmi trvanlivý, který odolává mechanickému opotřebení i nejrůznějším chemickým substancím, které na něj ve městě působí. I po letech vypadá kamenná dlažba stále dobře a v případě ušpinění ji lze jednoduše umýt a vrátit kameni původní barvy a lesk. Ve městech se proto setkáme s žulovou dlažbou nejčastěji na náměstích a v parcích, ale také na kruhových objezdech, v prostorách autobusových nádraží, zastávek apod.

Přírodní kámen v zahradě

Kdo chce mít zahradu v přírodním duchu, musí sáhnout po přírodních materiálech. Žula a další kameny se nejčastěji objevují v zahradách jako dlažba, schody, zahradní posezení, desky stolů, ohniště, květináče a obklady studní. Důležitým prvkem zahradní architektury jsou také nejrůznější zdi a zídky, které oddělují prostor, drží část svahu, mohou také plnit funkci oplocení apod. Přírodní kámen lze pak velmi dobře a vkusně kombinovat s dalším přírodním materiálem – se dřevem.

Kámen v interiéru

Přírodní kámen v interiéru byl vždy synonymem luxusu. Nejčastěji se na dlažby a obklady používal mramor, který však není tak odolný vůči kyselinám a proto zůstal opravdu spíše jen symbolem luxusu a pro své užitné vlastnosti se dnes používají jiné kameny. V domácnostech se nejčastěji využívá žula pro výrobu kuchyňských pracovních desek, koupelnových desek a sestav, k výrobě parapetů, schodů a obkladů stěn a krbů. Hmotnost některých prvků jde do desítek i stovek kilogramů a proto bychom měli s jeho použitím počítat už při projektování. 

Kámen přímo od výrobce

Pokud byste rádi jako stavebníci použili kámen ve svém domě či na zahradě, nebo potřebujete nový náhrobek, můžete se i jako maloodběratel obrátit přímo na výrobce, Kamenoprůmyslové závody Šluknov, které se těžbou a zpracováním kamene zabývají již od roku 1878. Velkoodběratelům – stavebním firmám – nabízí Kamenoprůmyslové závody Šluknov velkou kapacitu zpracování desek na dlažební kostky, obkladové desky, schodiště, parapety, obrubníky, mezníky, sloupky a další.

Podnik založený v roce 1878, který dnes vlastní Kamenoprůmyslové závody, s.r.o., má dlouholetou tradici v těžbě a zpracování diabásu, známého pod obchodním názvem "šluknovský syenit", a v posledních letech i v těžbě "rožanské žuly". Tyto kameny se vyznačují jednou z nejnižších nasákavostí v České republice. Díky tomu mají vysokou tvrdost, kvalitu a trvanlivost. Povrchová úprava kamene může být leštěná, smirkovaná, tryskaná, štokovaná, opalovaná, prýskaná nebo řezaná.

Více informací a kontakty najdete na stránkách http://kz-sluknov.cz/.

- PR článek - 

Náš tip

Stropní ventilátory SOGO se světlem - výkonné a velmi tiché motory, dřevěné lopatky

Akce! Sprchový kout Arttec s vysokou vaničkou - snadná instalace, prodloužená záruka na 5 let

Bezúdržbový vyvýšený záhon z Traplastu™ v několika provedeních

Posuvné terasy Slide Wood - dokonale funkční zakrytí bazénu, jezírka, vířivky nebo swim spa

Dlažba Appia antica spojuje tradici a modernu - nepravidelné linie vykouzlí přirozeně působící plochy

Šikmé a obloukové plisé rolety Systra lze kompletně stahovat a vytahovat

Reklama

Top články o bydlení

Pěstujeme ovocné stromy a drobné ovoce

Zelenina na zahradě - tipy pro pěstování

Rok na zahradě: Tipy na péči o zahradu od jara do zimy

Vybíráme z Zahrada

Kopretiny - pěstujeme zahradní květiny

Trávníkový bedekr - přehledný průvodce péčí o trávník po celý rok

Přilákejte do zahrady motýly a založte si motýlí zahrádku

Co všechno zvládnou zahradní traktory?

Jak vybrat zahradní houpačku pro celou rodinu?

Výhody a nevýhody zatravňovací dlažby a tvárnic

Jak co nejefektněji pěstovat sukulenty - v plechovkách, baňkách nebo na kameni

Chilli papričky - tipy a rady pro pěstování

Drtiče versus štěpkovače větví - co vlastně umí a jaké jsou mezi nimi rozdíly?

Jak pěstovat rajčata: Komplexní průvodce od výsevu po sklizeň