Pokojové rostliny během zimy

30.10.2006

Venku se citelně ochladilo, dny se zkrátily a nás čeká několik měsíců zimy. Stejně jako každý z nás snáší zimní období jinak, také pokojové rostliny reagují na toto období různě. A my jako pěstitelé bychom měli vědět, jak o rostliny během zimy pečovat.

Reakce rostlin na zimní období a následná péče o ně se odvíjí od toho, zda se jedná o rostliny teplomilné nebo chladnomilné. Rostliny, které mají rády světlo a teplo, budou během chladných a méně slunečných dnů chřadnout. Měli bychom je tedy přemístit na co nejsvětlejší stanoviště v bytě. Mezi teplomilné rostliny patří například fíkusy, ibišek, pokojové růžičky nebo gerbery.

Řešením, které ovšem není všelékem, je také přisvěcování. K tomu potřebujeme speciální reflektorovou žárovku s baňkou z neodymového skla. Abychom nahradili rostlinám dostatek světle i během opravdu krátkých dnů, museli bychom jim svítit 12 až 14 hodin denně.

Během zimního období se mění také zálivka rostlin. S chladnějším obdobím se snižuje také množství vody, které se odpaří z listů. Proto bychom měli v zimě zálivku omezit zhruba na polovinu, respektive prodloužit intervaly mezi jednotlivými zálivkami. Při hnojení rostlin postačí, pokud budeme přihnojovat 1krát měsíčně.

Množství zálivky a její úměrné snižování je ovšem závislé na okolní teplotě. Pokud žijeme v panelovém domě, kde je sucho a ještě si rádi přitopíme, měli bychom rostliny kromě pravidelné zálivky listy rostlin ještě rosit. Rostliny obecně lépe snášejí chladnější teploty kolem 18 stupňů Celsia, než střídání teplot, teplotní šoky, průvan a nedostatek světla. Pokud potřebujeme vyvětrat, citlivější rostliny bychom měli raději přenést do jiné místnosti. I několik minut na mrazu může rostlinu zahubit, proto bychom měli být opatrní také při nákupu rostlin v zimních období.

Pokud pěstujeme chladnomilné rostliny, nemusíme se zimního období obávat téměř vůbec. Rostliny jako azalka, hyacint nebo brambořík přežijí průvan i teploty kolem nuly.

Tradiční „vánoční“ rostliny nesnášení zimu tak dobře, jak by se na první pohled zdálo. Oblíbená Vánoční hvězda je subtropická teplomilná rostlina, která vyžaduje hodně světla a střední zálivku. Také Vánoční kaktus je choulostivý na průvan.

Náš tip

Výrobník rostlinného mléka JATA Milker - za pouhé 2 minuty můžete mít domácí rostlinné mléko

Sprchové dveře do niky se slevou 20 až 30 % - široká nabídka, sprchové dveře i pro atypické stavební otvory

Bezúdržbový plastový plot z Traplastu™ - plotovky ve 4 barvách a 3 zakončeních hlavy. Vzorek zdarma.

Posuvné terasy Slide Wood - dokonale funkční zakrytí bazénu, jezírka, vířivky nebo swim spa

Velkoformátová dlažba Citytop XL kombi pro přirozenou eleganci - decentní odstíny dokonale ladí s okolím

Oblouková žaluzie Sinline® - jedinečný způsob zastínění atypických obloukových oken

Reklama

Top články o bydlení

Zelenina na zahradě - tipy pro pěstování

Rok na zahradě: Tipy na péči o zahradu od jara do zimy

Pěstujeme ovocné stromy a drobné ovoce

Vybíráme z Zahrada

Kopretiny - pěstujeme zahradní květiny

Stavíme opěrné stěny a palisády

Přilákejte do zahrady motýly a založte si motýlí zahrádku

Pěstování million bells – milion zvonků pro vaši terasu a balkón

Materiály zahradních cest a chodníků – je libo kámen, beton nebo dřevo?

Bonsaje – když se pěstitelství spojí s uměním

Výhody a nevýhody zatravňovací dlažby a tvárnic

Jak co nejefektněji pěstovat sukulenty - v plechovkách, baňkách nebo na kameni

Drtiče versus štěpkovače větví - co vlastně umí a jaké jsou mezi nimi rozdíly?

Rok na zahradě: Tipy na péči o zahradu od jara do zimy