Je nejvyšší čas přesadit pokojové rostliny

1.6.2006

Po zimním spánku se už většina pokojových rostlin určitě probrala a jarní sluníčko i teplejší počasí je ponouklo k novému životu a růstu. Pokud jste tak již neučinili koncem března nebo v dubnu, kdy každoročně nastává ideální čas k přesazování, je nejvyšší čas tak učinit nyní.

Některé pokojové rostliny rostou velice rychle a potřebují přesazovat minimálně jednou ročně, u starších a velkých rostlin to stačí udělat i jednou za tři až čtyři léta a v mezičase pouze obnovovat svrchní vrstvu zeminy. Důležité je vědět, že rostliny vždy přesazujeme až po odkvětu, a tak pokud už vám některé stihly od konce zimy vykvést, odložte jejich přesazení do podzimu.

Pravidelné přesazování květin bychom každopádně v žádném případě neměli podceňovat. To, co udělá u venkovních květin příroda, to v domácnosti nikdo a nic nenahradí. A rostlinky potřebují jednou za čas obměnit půdu, z níž čerpají živiny a kterou po celou dobu vysávají.

U některých rostlin poznáme fakt, že potřebují přesadit, na první pohled. Znamená to, že květináč už nepojme jejich kořeny, a tudíž může i popraskat, jiné rostliny vadnou a některé zase mohou vahou svrchní části převažovat lehčí květináč se substrátem a být nestabilní.

Pro menší rostlinky si vždy připravíme květináč o jedno až dvě čísla větší. Rostlinu opatrně vyjmeme z původní nádoby, odstraníme vrchní vrstvu hlíny a oklepeme kořenový bal. Nemocné a přerostlé kořeny odstraníme, neboť rostlinku již zatěžují, pokud chceme množit, u některých rostlin je možné oddělit dceřiné výhonky od mateřských a zasadit každou část zvlášť.

Na dno nového květináče položíme na otvory, pokud jsou v jedné rovině, střep nebo oblázek, aby se neucpaly a mohla jimi proudit voda. Pokud jsou díry ve dvou rovinách, není nutné toto opatření provádět. Na dno květináče nasypeme trochu písku nebo keramzitu a na něj trochu hlíny, poté do něj vložíme rostlinu a utěsníme ji novým substrátem. Pro pokojové rostliny je nejlepší koupit hlínu přímo určenou pro ně, rozhodně není vhodné "nakopat" si pytel zeminy s brouky, žížalami a jinými živočichy na zahrádce.

Po přesazení a případném podepření tyčí je důležité rostlinu ihned vydatně zalít, až proteče voda do spodní misky. Pokud zvolíme keramický květináč, je důležité si uvědomit, že se z něj rychleji odpařuje voda, pokud se rozhodneme pro umělohmotnou nádobu, není rostlinu nutné zalévat tak často jako v prvním případě. Je potřeba si dávat pozor na tento fakt zejména u suchomilnějších rostlin, které by mohly v umělohmotném obalu trpět.

Většina pokojových substrátů, které koupíte v každém zahradnictví i v některých květinářstvích, už obsahuje hnojivo na několik týdnů dopředu. Po uplynutí této doby nezapomeňte na pravidelné kypření a hnojení. Jen tehdy, pokud se o své rostlinky budete dobře starat, budou vám také sloužit a pěkně zdobit byt zdravými jásavě zelenými listy nebo krásnými květy.

Autor: efa

Náš tip

Stolní terakotový gril s ručně vyráběnou keramickou deskou s nepřilnavým povrchem odolným proti poškrábání

Sprchové dveře do niky se slevou 20 až 30 % - široká nabídka, sprchové dveře i pro atypické stavební otvory

Bezúdržbový vyvýšený záhon z Traplastu™ v několika provedeních

Posuvné terasy Slide Wood - dokonale funkční zakrytí bazénu, jezírka, vířivky nebo swim spa

Velkoformátová dlažba Citytop XL kombi pro přirozenou eleganci - decentní odstíny dokonale ladí s okolím

Nekompromisně čistý design a kvalita markýz od top německého výrobce Weinor

Reklama

Top články o bydlení

Pěstujeme ovocné stromy a drobné ovoce

Rok na zahradě: Tipy na péči o zahradu od jara do zimy

Zelenina na zahradě - tipy pro pěstování

Vybíráme z Zahrada

Kopretiny - pěstujeme zahradní květiny

Stavíme opěrné stěny a palisády

Přilákejte do zahrady motýly a založte si motýlí zahrádku

Zahradní domek pro děti - postavit nebo koupit? A jaký materiál je vhodný?

Bonsaje – když se pěstitelství spojí s uměním

Výhody a nevýhody zatravňovací dlažby a tvárnic

Zázrak jménem mulčování aneb kdy, jak a co mulčovat?

Drtiče versus štěpkovače větví - co vlastně umí a jaké jsou mezi nimi rozdíly?

Rok na zahradě: Tipy na péči o zahradu od jara do zimy

Jak pěstovat rajčata: Komplexní průvodce od výsevu po sklizeň