Laminátová versus dřevěná podlaha
03.07.2007
Podlaha je velmi důležitou částí interiéru. Její vzhled významně dotváří estetickou stránku, fyzikální vlastnosti zase útulnost místností. Po podlaze chodíme často bosy, hrají si na ní děti, jsme s ní v neustálém kontaktu. Její vlastnosti mají vliv na udržování čistoty, zdravé klima, její životnost. Je to velká investice jak po finanční stránce tak z hlediska kvality bydlení.
Vedle přírodních podlah s různým podílem pravého dřeva je dnes k dispozici alternativa v podobě laminátové podlahy, lisované vrstvené konstrukce na dřevitém základu, která svými vyspělými vlastnostmi přírodnímu materiálu konkuruje.
A tak vzniká dilema.. dřevěná nebo laminátová? Odpověď není jednoznačná. Aspektů a okolností výběru je více, a proto lze rozhodnutí učinit pouze podle individuálních potřeb, priorit a preferencí. Následující srovnání a rozbor vlastností může poskytnout základní informace pro správné rozhodnutí.
Vzhled podlahy je základní vlastností, která navozuje atmosféru a útulnost v místnosti. Dřevěná podlaha je pro lidské oko krásná právě proto, že je přírodní a tím člověku blízká. Ovšem laminátová podlaha již dnes dřevo dokáže imitovat téměř k nerozeznání. Přesto je dřevo vždy o něco hezčí, opravdovější. Dilema zde vzniká kvůli ceně. U dřevěné podlahy cena prudce stoupá v závislosti na exotičnosti a vzácnosti dřeva, kdežto laminátová podlaha stojí stejně s jakýmkoliv dekorem.
Dalším aspektem jsou dotykové tepelné a zvukové vlastnosti podlahy. Dřevo je na dotyk teplejší a měkčí. Má vyšší tepelný odpor a tedy lépe tepelně izoluje. Dřevo také přirozeně „dýchá“ a vytváří příjemnější klima v místnosti. A konečně je méně hlučné. V těchto vlastnostech laminát zaostává, jeho konstrukce dovoluje pouze snížit „kročejový“ hluk pomocí speciální pružné spodní vrstvy.
Naopak v odolnosti vede laminát. Díky povrchové vrstvě z lisované melaminové pryskyřice je dosaženo extrémní tvrdosti a odolnosti, které ani speciální techniky tvrzeného lakování dřeva nemohou dostihnout. Také změny vlhkosti snáší laminát lépe, protože lisované vrstvy dokonale drží tvar a nedovolí dřevitému základu uvnitř „pracovat“. Oproti tomu dřevěný materiál přirozeně reaguje na vlhkost a mění objem a tvar. V náročnějších podmínkách se dřevo může i rozesychat a narušovat vzhled podlahy. Kromě toho je dřevo citlivé na světlo a může blednout nebo měnit barvu. To se laminátu netýká, jeho vzhled je naprosto neměnný.
Pouze v přímém styku s vodou je na tom laminát stejně jako dřevo. Oba materiály jsou na vodu velmi citlivé. Dřevo boptná a mění tvar jako celek. U laminátu jsou Achillovou patou jinak super odolného povrchu spáry. Pokud mezi ně zateče voda, dostane se ke dřevité nosné vrstvě a dopadne to stejně jako se dřevěnou podlahou. U dražších laminátových podlah se toto riziko snižuje impregnací dřevité vrstvy, ale ochrana není nikdy dokonalá.
Údržba je u obou materiálů velice podobná. Musí se dát pozor jen na vodu, stačí podlahu setřít vlhkým mopem. Rozdíly nastávají v případě poškození či renovace. Zatímco povrch dřevěné podlahy, vyjma levnější dýhové, lze několikrát přebrušovat a přelakovávat, a docílit tak téměř efektu nové podlahy, u laminátu lze zase díky novému trendu bezlepidlové pokládky měnit jednotlivé poškozené dílce.
Pokud uvažujeme dnes převažující plovoucí pokládání podlahy, jediný rozdíl mezi oběma materiály je v tom, že zatím co kvalitnější laminátová podlaha se dnes již téměř bez výjimky, díky technologii zaklapávacích per, vůbec nelepí, u dřeva se kvůli náročnosti výroby takových spojů převážně zůstává u lepení. Tím vzniká výhoda pro laminát, který se snadněji instaluje i rozebírá. Dřevo se navíc musí po položení většinou ještě upravovat vosky či oleji, i když se již prodávají předlakované dřevěné podlahy.
Pro stále oblíbenější podlahové vytápění je vhodnější laminátová podlaha, která díky menší tloušťce dřevěného materiálu lépe vede teplo. Zvláště některé druhy dřeva (například buk) jsou pro podlahové vytápění nevhodné, protože pod vlivem změn teplot divoce mění objem. Přesto jsou některé druhy dřevěných podlah pro podlahové vytápění vcelku dobře použitelné.
Shrneme-li výše uvedené vlastnosti, vyjde nám že dřevo je krásnější, příjemnější, ale zranitelné a citlivé, s trochu složitější instalací. Laminát nedosahuje takových kvalit komfortu, ale na druhou stranu je mnohem odolnější, stálejší, se snadnější instalací.
Po finanční stránce je laminát výrazně levnější a vzhledem ke své odolnosti tvoří praktičtější a ekonomicky méně náročné řešení. Dřevo je luxus nejen z hlediska komfortu, ale také v případě poškození a renovace.
Inteligentním řešením může být kombinace obou materiálů podle typu místností. Ve více zatěžovaných místnostech jako předsíň, chodba nebo kuchyň může postačit levnější a odolnější laminát. V místnostech jako ložnice a obývací pokoj, kde podlaha není tolik náchylná k poškození a opotřebení, a kde člověk odpočívá a tráví volný čas, není od věci investovat do vyššího komfortu dřevěné podlahy.
Ať již zvolíte kombinaci nebo pouze jeden materiál podle vašich priorit, možností a preferencí, díky dnešní široké a kvalitní nabídce obou druhů podlah, nebudete mít problém vybrat si tu pravou. Třeba na celý život!
Autor: Dalibor Mašek
Foto: archiv firmy Likor
Články s podobnou tématikou
Jakou krytinu na podlahové vytápění?
Výběr podlahy do koupelny
Možnosti litých podlah
Přírodní linoleum – podlahová krytina s tradicí i budoucností
Dlažba z terakoty
Celoplošné koberce
Podlahy ze dřeva
Jak správně pečovat o dřevěnou podlahu
Podlahy z exotických dřevin
Firmy z tohoto oboru naleznete v sekci
Podlahy a podlahové krytiny
Článek byl zobrazen 17055 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých míst
Další články na téma Podlahy a podlahové krytiny

Je do vašeho interiéru vhodnější plovoucí vinylová podlaha, nebo lepená?
Plovoucí vinylová podlaha je na podklad kladena bez lepení, dochází jen ke spojení zámků takzvaným click systémem. Proto plovoucí vinylová podlaha musí být pevnější, tím pádem i vyšší. Lepená vinylová podlaha je oproti tomu nižší. Celé dílce se lepí na podklad a jsou s ním pevně spojeny. Oba typy podlah je nutné instalovat na vyrovnaný povrch, aby nedošlo ke zprohýbání.

Jak na údržbu dřevěných podlah? Je lepší lak nebo olej?
Povrch dřevěných podlah je potřeba chránit a udržovat tak, aby se po dlouhou dobu nezměnily vlastnosti požadované zákazníkem - původní vzhled po povrchové úpravě a užitná hodnota,. Na výběr jsou zde dvě vhodné možnosti použití ochranných materiálů, olejové a olejo-voskové nebo lakové systémy.

Keramická dlažba v interiéru - co je oblíbené a in?
S keramickou dlažbou se dnes již nesetkáte jen v koupelnách, ale stále častěji se objevuje i v obytných prostorách a výjimkou není ani aplikace v exteriéru. Na výběr dnes máte z obrovského množství tvarů, barev i stylů. Abyste po čase nesmutnili, že vámi zvolená dlažba již vyšla z módy, zaměřte se proto na stálice, které budou daný prostor zdobit po mnoho let.

Sádrovláknité a cementovláknité materiály fermacell, které byste měli znát
Systémy suché výstavby fermacell obsahují celou řadu produktů s vynikajícími vlastnostmi, které se hodí pro interiérové příčky, podlahy i exteriér. Orientaci v produktech vám usnadní následující přehled.

Plovoucí podlaha a její pokládka
O tom, že plovoucí podlaha ve skutečnosti na ničem neplave, už ví snad každé malé dítě. Svůj název získal tento typ podlahy díky metodě, jakou se pokládá na podklad v místnosti. Ničím se totiž nepřipevňuje, leží a drží na místě pouze svou vlastní vahou. Dalo by se tak říct, že „plave“ na povrchu. Její pokládka tak není nijak složitá a zvládne ji průměrně zdatný kutil.

Jaká podlaha je nejlepší - vinylová nebo dřevěná?
Každá místnost v interiéru je specifická a slouží k různým účelům. Do koupelny nebo kuchyně se hodí podlaha, co něco vydrží a bude voděodolná. V obývacím pokoji je vhodná podlaha útulná a příjemná na došlap. Jak vybrat nebo kombinovat podlahy v interiéru tak, abyste byli maximálně spokojeni?

Na starobylý vzhled podlahy nemusíte čekat desítky let
Trendem v oblasti bydlení je styl vintage, tedy návrat k minulosti, přirozenosti a ruční práci. Nejenže si moderní interiéry vybavujeme zrenovovaným starým nábytkem, který jim dodává zvláštní atmosféru, dojem starých časů chceme vyvolat také při pohledu na podlahu. Nejvíce „in“ jsou tak dřevěné podlahy s rýhami, prasklinami, škrábanci nebo cestičkami po červotoči.

Krása dřevěné podlahy
Dřevo, jako jeden z oblíbených přírodních materiálů, se používá ve stavebnictví a vybavení interiérů již po tisíce let. A přestože se na nás syntetické materiály a kompozity valí ze všech stran, přírodní materiály jsou oblíbené stále a v posledních letech zažívají svůj velký návrat na výsluní. Ne jinak je tomu i v případě dřevěných podlah a parket.