Dřevěné podlahy z tuzemských dřevin
05.10.2010
Podlahy z pravého dřeva trvale představují nejvyšší komfort bydlení. Vyzařuje z nich teplo a přispívají k útulnosti obytného prostoru. Dřevěné podlahy se opět derou do popředí zájmu, protože patří k jedněm z nejpraktičtějších a zároveň nejkrásnějších podlah. Podlahy ze dřeva najdeme nejen v domácnostech, ale také v reprezentativních prostorách.
Podlahy zhotovené z masivního dřeva byly vždy v domovech standardním vybavením. Do historických objektů, exkluzivních komerčních prostor a do soukromých rodinných domů jsou architekty a bytovými odborníky doporučovány masivní parkety vyrobené z masivního dřeva. Do této skupiny patří parkety klasické, mozaikové, intarzované a také průmyslové parkety.
Prioritou současné doby jsou jednoznačně dřevěné parkety, kterých trh nabízí velké množství z nejrůznějších druhů tuzemských, ale i cizokrajných dřevin. Každý z nich má svá pozitiva a své jedinečné vlastnosti. Domácí suroviny by však měly vždy dostat přednost, protože naše lesy jsou bohaté na hodnotné dřevo.
Přednosti dřevěných podlah
Podlaha ze dřeva je nadčasová. Nabízí nejen krásu, ale i výborné užitkové vlastnosti. U dřevěných podlah vyžadujeme především dlouhou životnost a jednoduchou údržbu. Dřevěné podlahy jsou vyráběny v široké škále dřevin, což jí zaručuje vždy výjimečný vzhled. Proto uspokojí i tu nejnáročnější klientelu. Mají dlouhou životnost a jsou vysoce odolné vůči klimatickým změnám.
Největší předností masivních podlah je jejich schopnost absorbovat a uvolňovat vzdušnou vlhkost. Tak se udržuje stabilní klima v interiéru a nedochází k elektrostatickým výbojům oproti syntetickým podlahám. Dřevěné podlahy jsou díky své nenáročnosti na údržbu vhodné pro alergiky a astmatiky.
Výhodou dřevěných parketových podlah je možnost jejich opravitelnosti v případě poškození. U ostatních dřevěných podlah to tak úplně neplatí, jelikož výměna poškozené části je obvykle náročnější.
Dřevěná podlaha kouřový dub a ořech
Nevýhody dřevěných podlah
Podívejme se zevrubně na nevýhody dřevěných podlah, které by nás přece jen mohly zaskočit. V prvé řadě jde o fakt, že pořizovací náklady u dřevěných podlah jsou vždy vyšší, než u podlah z jiných materiálů, například než u plovoucích laminátových podlah.
Dřevo stále mění svůj objem v závislosti na teplotě a vlhkosti interiéru. Masivní podlaha ze dřeva proto potřebuje, aby byla v místnosti udržována stále teplota 18 – 22 stupňů Celsia a vlhkost vzduchu by se měla pohybovat v rozsahu od 40 do 60 procent.
Pokud si pořizujete dřevěné masivní podlahy, je nutné počítat s jejich barevnou různorodostí. Dřevo bylo pokáceno z různých stromů na odlišných stanovištích, je rozdílného stáří a přířezy z jednotlivých částí kmenů byly určitě promíchány. S přibývajícím časem dochází k dalším barevným změnám dřeva a každá dřevina má jiné sklony ke změnám odstínu.
Díky přirozeným vlastnostem dřeva nejsou masivní parkety a prkna vhodné na podlahové topení, neboť jsou náchylné ke tvorbě spár. Pro podlahové topení je vhodné použít podlahové parkety dvouvrstvé nebo plovoucí.
Dřevěná podlaha vrže podle toho, do jaké míry je ovlivněn tzv. kročejový hluk, který je slyšet při chůzi po parketách. Vrzání je možné snížit až na minimum při odborné montáži dřevěných parket. Plochu na pokládku je zapotřebí úplně vyrovnat, protože právě nerovnost podkladu nahrává nepříjemnému vrzání a rozhoduje také o životnosti podlahy. Oč je horší podklad, o to je nižší životnost parket. Hlučnost je možné ovlivnit způsobem montáže. Když je použito celoplošného lepení parket, nevzniká rezonanční mezera mezi podlahou a parketou.
Dřevěná podlaha třešeň a smrk
Druhy dřevin a tvrdost
Různé druhy dřevin mají různé vlastnosti a díky nim také různé stupně tvrdosti. Tvrdost podlah ze dřeva se měří Brinellovou metodou, při níž jde o to, že se na určitou dobu přitiskne ocelová kulička o průměru 10 mm předepsanou silou na povrch parkety. Vznikne otisk, který se změří a vypočítá se Brinellova hodnota. Tvrdší dřevo má Brinellovu hodnotu vyšší. Do málo zátěžových místností jako jsou ložnice, méně používané pokoje pro hosty apod. jsou vhodné parkety s hodnotou tvrdosti 1,6 a třeba parkety o tvrdosti 3,4 je možné použít do silně zatěžovaných prostor obydlí, ale také do komerčních prostor.
Dřevina Hodnota podle Brinella
Borovice 1,6
Olše 2,1
Bříza 2,6
Javor 3,0
Ořech 3,4
Třešeň 3,6
Dub 3,7
Buk 3,8
Jasan 4,0
Povrchové úpravy
Záleží jen na nás, jakou povrchovou úpravu dřevěných podlah zvolíme. Jestli to bude lak, olej či vosk, nebo dokonce moření. Povrchová úprava dřevěných podlah je důležitá zejména, když svůj domov sdílíte ještě se svými zvířecími miláčky. Aby podlaha vypadala déle jako nová a nepodepsaly se na ní brzo drápky domácích přátel – psů a koček, je vhodné podlahu opatřit oděruvzornými laky nebo tzv. oleji, kterých náš trh nabízí několik druhů.
Moření dřevěných podlah
Každá dřevěná podlaha potřebuje jednou za čas obnovu, která může být současně příležitostí k její proměně. Změna zbarvení podlahy jí může dodat úplně nový vzhled nejen samotné podlahy, ale také celého prostoru. Jinou možností je sladit barvu podlahy s ostatními barvami v místnosti.
Mořidla pro dřevěné podlahy mohou podlaze dodat vzhled s nádherným zabarvením. Například Bona Create je výrobek bez kobaltu a jen s malým obsahem rozpouštědel. Se systémem moření dřevěných podlah snadno docílíte pěkných výsledků ve výsledném rovnoměrném zabarvení podlahy. Jestliže chcete pokoj prozářit, použijte některý ze světlých odstínů mořidel. Jestliže máte zájem obnovit starou zašlou dubovou podlahu, neváhejte použít mořidla v odstínech červené, modré nebo zelené.
Jak dřevěné podlahy udržovat?
Dřevěnou podlahu je zapotřebí jednou za osm až deset let nechat vybrousit a znovu povrchově upravit. Možnost renovace, což je odborná obnova podlahy téměř do původního stavu je velkou výhodou parketových podlah i všech typů podlah zhotovených z masivního dřev. Pokud není podlaha velmi poničená a nese pouze známky běžného používání, může renovace způsobit, že podlaha bude vypadat znovu jako nová, a to i po více než 80 letech věrné služby. Odborná obnova podlahy zahrnuje odborné přebroušení povrchu podlahy, jeho vytmelená a následnou povrchovou úpravu lakem případně olejem. Podlahy z masivního dřeva je možné renovovat i opakovaně.
Zcela jednoduchá je péče o lakovanou podlahu. Dřevěné podlahy stačí přiměřeně často luxovat a občas vytřít dobře vyždímaným měkkým hadrem nebo mopem. Ve specializovaných prodejnách s dřevěnými podlahami pořídíte také patřičné čisticí prostředky, které se používají na odstranění případných skvrn. Nejvíce času zabere úklid podlahy mořené, protože samotné moření nechání povrch dřeva. O něco méně náročné na údržbu je dřevo naimpregnované voskem nebo olejem. Podlahy ze dřeva mají dlouhou životnost a jsou vlastně investicí, která se v každém případě vyplatí. Při jejich výběru a nákupu je dobré se poradit s odborníky, aby nám vybraný druh vyhovoval po všech stránkách.
- ar -
Foto: archiv firmy Tilo
Článek byl zobrazen 15098 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
Další články na téma Podlahy a podlahové krytiny
Nátěr nebo litá epoxidová podlaha do garáže i obývacího pokoje
Určitě jste se s nimi setkali. Jsou to nenápadné, strohé, ale za to vysoce funkční podlahy parkovacích domů, působící dojmem, že snesou jakékoli zatížení. Jsou to ale zároveň i designové skvosty – podlahy, které by se daly považovat za umělecká díla, zdobící moderní recepce, luxusní prodejny a showroomy, stylové kavárny či příbytky oceňované za architekturu a interiérový design. Je to jen zlomek ze stavebního univerza, kde si epoxidová podlaha najde uplatnění.
Jaká podlaha je nejlepší - vinylová nebo dřevěná?
Každá místnost v interiéru je specifická a slouží k různým účelům. Do koupelny nebo kuchyně se hodí podlaha, co něco vydrží a bude voděodolná. V obývacím pokoji je vhodná podlaha útulná a příjemná na došlap. Jak vybrat nebo kombinovat podlahy v interiéru tak, abyste byli maximálně spokojeni?
Jakou krytinu na podlahové vytápění?
Podlahové vytápění je velmi starý vynález. Znaly a používaly jej už starověké civilizace – Egypt, Řecko i Řím, využívali jej Arabové a Turci, občas je k vidění i v některých evropských zámcích. Používá se samozřejmě i dnes. Teplý vzduch, jak známo, stoupá vzhůru, takže vytápění pěkně „od podlahy“ rovnoměrně prohřeje celou místnost.
Zařiďte si interiér v přírodním stylu
Plánujete upgrade svého bydlení? Máte blízko k přírodě a chcete ji přenést i do interiéru? Rok 2017 přírodnímu stylu nahrává. Přinášíme vám tipy, jak přeměnit své bydlení a vytvořit tak příjemnou atmosféru, která působí uklidňujícím dojmem, odbourává únavu i stres.
Hodí se laminátová podlaha do koupelny?
Oblíbili jste si laminátové podlahy a chtěli byste, aby kromě obytných místností, zdobily také podlahu vaší koupelny? V dnešní době už to není žádný problém a vaše přání si můžete bez obav splnit. Na výběr je totiž řada typů, které jsou výrobci upraveny tak, že splňují podmínky náročného provozu koupelny. Jedinečný design zůstává přitom samozřejmostí.
Toužíte po originální, přírodní a odolné podlaze? Vsaďte na dřevěné parkety
Kdo hledá stylovou podlahu, která je odolná a vydrží dlouhá léta, měl by vsadit na tradiční přírodní materiál – dřevo. Jedinečný pocit pohody, tepla a harmonie a vnesou do vašeho domova dřevěné parkety. Vypadají přirozeně v každém interiéru a nikdy nevyjdou z módy. Vybírat je možné z rozmanitých barev, druhů dřeva i způsobů pokládání.
Unikátní návrh kontaktní podlahy vyrobené z ultralehkého betonu na bázi pěnového skla REFAGLASS
U podlah vyskytujících se nad nevytápěným prostorem (sklep, chodba) nebo u podlah v 1.NP u nepodsklepených objektů je potřeba zajistit dostatečný tepelný odpor podlahové konstrukce pro zamezení vzniku tepelného mostu či úniku tepla skrz tuto konstrukci. Jak lze využít ultralehkého mezerovitého betonu v podlahových konstrukcích?
Možnosti litých podlah
Ještě donedávna byly lité podlahy doménou průmyslových objektů, garáží a administrativních budov. S postupem času jejich výhody oceňují i stavitelé rodinných domků, a tak lité podlahy začínají postupně nahrazovat doposud hojně užívané klasické betonové potěry. Podívejme se, jaké možnosti a varianty nabízejí.