Reklama

Co ještě nevíte o laminátových podlahách?

Poslat upozornění na tento článek emailem Vytisknout článek

03.03.2011

Laminátové podlahy jsou dnes jedněmi z nejoblíbenějších druhů podlahových krytin, se kterými se setkáme na českém trhu. Snoubí se v nich totiž moderní technologie s výbornými užitnými vlastnostmi. Tento moderní podlahový materiál má spoustu výhod a navíc je od dřeva téměř k nerozeznání.

Nejčastěji se s laminátovými podlahami setkáme v klasických panelácích, ale běžně jsou dnes k vidění ve spoustě českých domácností. Jsou vhodné prakticky do všech interiérů a staly se poměrně běžnou alternativou ke klasickým dřevěným podlahám. Podlaha, kterou vyberete, bude dominantním prvkem konkrétního pokoje nebo třeba celého bytu, proto je třeba jí věnovat dostatečnou pozornost. Důležité je myslet především na její užití. Pokud zvolíte moderní technologii laminátových plovoucích podlah, můžete si být jisti, že v jednom praktickém celku získáte ty nejlepší vlastnosti přírodních a umělých materiálů.

Laminátové podlahy se u nás objevily už před několika lety a od té doby prošly značným rozvojem. Nejdříve si je pořizovali lidé hlavně kvůli jejich ceně a na kvalitu až tak nehleděli. První podlahy tohoto typu byly málo odolné proti vlhkosti, v případě poškození téměř neopravitelné, měly studený povrch, matný vzhled a byly poměrně hlučné. Dnes tomu tak již zdaleka není a laminátové podlahy se svými vlastnostmi přiblížily dřevěným podlahám.

Laminátové podlahy se mohou pochlubit hned několika přednostmi

Nízká cena – oproti podlahám z čistě přírodních materiálů je pořizovací cena laminátových podlah výrazně nižší. Klasické vzory pořídíte i za méně než 200 Kč/m2. Samozřejmě kvalitní podlahy s jedinečným dřevěným designem nerozeznatelným od pravého dřeva se prodávají i za 800 až 1000 Kč za metr čtvereční. Za tuto cenu však získáte vysoce funkční výrobek s dlouhou životností.

Vysoká odolnost – Jelikož je laminát tvrdší než dřevo, je tak více odolný proti oděru. Neublíží mu ani spadlý oharek cigarety, nebo když se po něm projde dáma ve střevíčcích s kovovými podpatky. Skvělou vlastností laminátu je také schopnost roznášet tlak do okolí. To znamená, že se nemusíme bát toho, že v místě, kde stál třeba těžký stůl, budou po jeho přemístění vidět otlaky od jeho nohou.

Otěruvzdornost – vrstva, po které chodíme, se nijak nesešlapává, a proto se laminátové podlahy nemusí obnovovat.

Barevná a tvarová stálost – Každého jistě napadne, co se děje s laminátovou podlahou v místech, kde na ní celý den svítí sluníčko? Odpověď je jednoduchá – nic. Laminát totiž odráží UV paprsky a tak se nemusíme obávat v těchto místech žádného vyblednutí.

Pestrý výběr vzorů a odstínů – Přestože mnoho lidí klade větší důraz na kvalitu a užitné vlastnostmi laminátových podlah, než na estetický dojem, je velký výběr vzorů takovým příjemným bonusem. Zatímco dříve jste si mohli vybrat pouze z dezénu buk, dub a možná dvou dalších vzorů, dnes se nabídka výrazně rozšířila a zákazník může mít dokonce problém se všemi modely probrat. Laminát nabízí dokonalou imitaci všemožných domácích i exotických tropických dřevin.

Imitace dřeva se vyrábí jednoduše, horní vrstvu tvoří většinou papír s potiskem, který je velmi kvalitně zalaminován. Efekt je tak perfektní a odolnost dostatečná. Stejně tak jako dřevo není všude stejnorodé, dávají si výrobci záležet na tom, aby ani laminát imitující dřevo nevypadal uměle. Proto se dnes setkáte s lamináty, které v sobě mají schválně zakomponovány nejrůznější nepravidelnosti, trhliny a kazy, aby dřevěný povrch vypadal co nejrealističtěji. Pokud byste měli zájem o vzhled přírodního nenalakovaného dřeva, ani to není problém, vyberete si jednoduše matné provedení.

Kromě dřevěných motivů se setkáte ještě s dalšími přírodními motivy, jako je třeba korek nebo kámen. K dostání jsou rovněž nejrůznější barevné veselé vzory, dětské či zvířecí motivy. Kdo má zájem, má možnost nechat si zalaminovat dokonce i vlastní fotografie. Záleží tak jen na vás, jestli vyberete do celého domu nebo bytu jeden vzor, nebo necháte průchod své fantazii a pohrajete si s barvami.

Dlouhá životnost – laminátové podlahy kupujte vždy jen od ověřených značek a prodejců. Podle toho jaký typ a kvalitu podlahy zvolíte, vám může vydržet až na dlouhých 30 let.

Tepelná propustnost – podlahy z laminátu jsou ideální pro podlahové vytápění, dokážou totiž skvěle rozvádět teplo do okolí. Je však třeba dávat pozor na to, aby teplota povrchu podlahy nepřekročila 27 stupňů Celsia.

Jak vybírat laminátovou podlahu?

Při nákupu laminátové podlahy se raději vyhněte akčním nabídkám supermarketů a obraťte se na odborníka. Ne od všech laminátových podlah se dá očekávat slibovaná kvalita a dobré užitné vlastnosti. V případě laminátů nesvědčí podezřele nízká cena o ničem dobrém. Mohli byste ve výsledku dopadnout tak, že místo do jedné kvalitní podlahy byste kvůli četným opravám nakonec mnohonásobně více investovali do podlahy, která byla za nesmírně výhodnou cenu. Praskliny, promáčknutá místa, zvlněný povrch, zničená nášlapná vrstva nebo jiné potíže by na sebe nenechaly dlouho čekat. Navíc u těchto akčních modelů jde většinou jen o jednu dovezenou výrobní sérii, která když se rozprodá, nebude později k dostání. Pokud byste tak chtěli za pár let na některých místech podlahu obnovit, neměli byste šanci, náhradní parkety již nebudou k dostání. Řešením by byla pouze kompletní demontáž a nákup podlahy nové.

Lepší je se zaměřit na kvalitní a poctivě vyrobený značkový výrobek, který je možná dražší, ale investice do něj se rozhodně vyplatí. Kvalitní materiály se odlišují zejména svou odolností proti opotřebení, tloušťkou nášlapné vrstvy, kresbou, barvou a také cenou. Důležité je myslet na to, že ne každá laminátová podlaha se hodí do konkrétní místnosti. Vybírat tak musíte s ohledem na její použití, jestli je určena do hodně zatěžované předsíně, vytížené kuchyně, klidného obýváku nebo koupelny, kde se počítá s vysokou vlhkostí. Tento typ podlah se vyrábí ve třech třídách odolnosti a díky tomu není problém si vybrat vhodný model pro interiéry reprezentativní a obývací, tak pro ty čistě provozní. Špatný výběr by vedl k nadměrnému opotřebení a vaše investice by vyletěla komínem.

Třída zátěže / třída oděru - vhodnost použití
23 /  AC 3 - ložnice, jídelny, dětské pokoje, domácí pracovny
31 / AC 3 - obývací pokoje, kuchyně, předsíně, ložnice, jídelny, dětské pokoje, pracovny
32 /  AC 4 - hotelové pokoje, chodby, konferenční místnosti, obchody, kanceláře, obývací pokoje, kuchyně, předsíně
33 / AC 5 -  hotelové haly a pokoje, chodby, konferenční místnosti a sály, obchody, kanceláře

Jak je to s pokládkou?

Jestliže jste již vybrali podlahu podle svého gusta, nastává otázka, kdo ji položí. Pokud si troufáte, můžete to zkusit sami, ale lepší je tuto práci svěřit odborníkům. Zkušení podlaháři tuto práci odvedou rychle, levně, ale především kvalitně! Laminátové podlahy jsou vhodné jak pro plovoucí, tak i pro lepené podlahy. Dodávají se ve formě lamel, které se k sobě spojují zámkem či drážkou a perem, není tak nutné použití lepidla. Po pokládce již není potřeba žádné další povrchové úpravy, podlaha je ihned připravena k používání.

- jap -

Foto: Quick Step, Egger
 

Článek byl zobrazen 11021 krát.

Diskuze k článku

Přidat příspěvěk

Nenalezen žádný záznam

Kontextová reklama

Další články na téma Podlahy a podlahové krytiny

Toužíte po originální, přírodní a odolné podlaze? Vsaďte na dřevěné parkety

Toužíte po originální, přírodní a odolné podlaze? Vsaďte na dřevěné parkety

Kdo hledá stylovou podlahu, která je odolná a vydrží dlouhá léta, měl by vsadit na tradiční přírodní materiál – dřevo. Jedinečný pocit pohody, tepla a harmonie a vnesou do vašeho domova dřevěné parkety. Vypadají přirozeně v každém interiéru a nikdy nevyjdou z módy. Vybírat je možné z rozmanitých barev, druhů dřeva i způsobů pokládání.

 
Jakou krytinu na podlahové vytápění?

Jakou krytinu na podlahové vytápění?

Podlahové vytápění je velmi starý vynález. Znaly a používaly jej už starověké civilizace – Egypt, Řecko i Řím, využívali jej Arabové a Turci, občas je k vidění i v některých evropských zámcích. Používá se samozřejmě i dnes. Teplý vzduch, jak známo, stoupá vzhůru, takže vytápění pěkně „od podlahy“ rovnoměrně prohřeje celou místnost.

 
Jak na údržbu dřevěných podlah? Je lepší lak nebo olej?

Jak na údržbu dřevěných podlah? Je lepší lak nebo olej?

Povrch dřevěných podlah je potřeba chránit a udržovat tak, aby se po dlouhou dobu nezměnily vlastnosti požadované zákazníkem - původní vzhled po povrchové úpravě a užitná hodnota,. Na výběr jsou zde dvě vhodné možnosti použití ochranných materiálů, olejové a olejo-voskové nebo lakové systémy.

 
Podlahy oživíte s d-c-fix fóliemi – rychle a efektivně

Podlahy oživíte s d-c-fix fóliemi – rychle a efektivně

Už jste objevili kouzlo samolepicí podlahové dlažby? Inspiraci a příklady, co dokážou udělat s vaším interiérem samolepicí fólie d-c-fix, jsme už pro vás připravili dříve. Tentokrát se zaměříme na možnosti proměn podlahových krytin, ať už se jedná o krytinu pěnovou nebo samolepicí dlaždice. A taky na další zajímavosti.

 
Chladivá krása kamene II.

Chladivá krása kamene II.

V minulém díle jsme se věnovali štípanému přírodnímu kameni, zejména pak pískovci, břidlici a kvarcitu. Následující řádky budeme věnovat mramoru, žule, tavenému čediči a dalším kamenům, jejichž vlastnosti oceníme nejen v exteriéru.

 
Kusové koberce oživí moderní interiér i stylovou chalupu

Kusové koberce oživí moderní interiér i stylovou chalupu

Kusové koberce nejrůznějších tvarů a velikostí jsou v posledních letech velkým trendem. Skvěle totiž dokážou doplnit jak moderní, tak i klasický interiér. Jenže na trhu je dnes nepřeberné množství kusových koberců z mnoha přírodních i syntetických materiálů, že je problém se v nich zorientovat. Na co si tedy při výběru dát pozor?

 
Vinylová podlaha pro moderní bydlení

Vinylová podlaha pro moderní bydlení

Hledáte podlahu, která by byla časově nenáročná na údržbu? Chcete, aby váš byt či dům působil moderně a útulně, ale ještě jste nenašli tu správnou podlahu pro vás?

 
Hodí se laminátová podlaha do koupelny?

Hodí se laminátová podlaha do koupelny?

Oblíbili jste si laminátové podlahy a chtěli byste, aby kromě obytných místností, zdobily také podlahu vaší koupelny? V dnešní době už to není žádný problém a vaše přání si můžete bez obav splnit. Na výběr je totiž řada typů, které jsou výrobci upraveny tak, že splňují podmínky náročného provozu koupelny. Jedinečný design zůstává přitom samozřejmostí.

 

Zpět na předchozí stránku

Reklama

Náš tip

Revitalizační organický substrát proti suchu

Speciální substrát obsahuje minerály, které zadrží vodu a živiny a v období sucha je propouští zpět do substrátu. Ideální řešení pro balkónové rostliny na chatách, kam jezdíme jen o víkendu. Vhodný je i k zelenině a jahodám.

 

Zahradní sestava za TOP cenu

Set VIKING XL + 6x židle PARIS - téměř bezúdržbová sestava moderního zahradního nábytku z hliníku a deskou z Artwood. Stohovatelné židle. Výhodná akční cena.

 

 

easyCOOK pro SMART kuchyňský robot

Chytrý a moderní multifunkční kuchyňský pomocník na vaření, mixování, sekání, míchání, šlehání, hnětení, mletí, strouhání, vaření v páře, ohřívání a vážení. Zabudovaný tablet s dotykovou obrazovkou pro jednoduché ovládání.

 

Plastové plotovky z materiálu Traplast™

Proč plot z materiálu Traplast™ ? Protože naše plastové plotovky jsou jednoznačně jedno z nejlepších řešení. Plastový plot Vám neshnije, nezkoroduje, nepopraská.

 

MŮJ ZDRAVÝ KOUSEK RÁJE

Moje zahrádka, to je mé království. A také místo, kde roste to nejlepší ovoce a zelenina na světě! Tak proč ji zatěžovat zbytečnou chemií? Se substráty a hnojivy značky Agro NATURA můžete pěstovat snadno a zdravě!

 

Betonové palisády PREFA DEKOR

Betonové palisády se využívají při řešení venkovních schodišť, záhonů, tesas a další venkovní architektuře. Ve dvou barevných odstínech - natural a béžová.

 

Reklama

Firmy z oboru

Kvalitní betonové podlahy po celé ČR

Firma Betony Ouřada realizuje strojně hlazené betonové podlahy coby jednoduché a kvalitní řešení podlah za výhodnou cenu.

České vinylové podlahy

Fatra, a.s. je tradičním českým výrobcem vinylových podlahových krytin. Široký sortiment podlah doplňují podlahové lišty, schodišťové hrany či svařovací šňůry.

Nejčtenější z této rubriky

Srovnání umělých podlah – je lepší laminát, vinyl nebo PVC?

Srovnání umělých podlah – je lepší laminát, vinyl nebo PVC?

Podlahové krytiny z umělých materiálů jsou stále kvalitnější, rozmanitější a také oblíbenější. Díky svým vlastnostem jsou vhodné i do velmi zatěžovaných prostor. Jaký je ale vlastně rozdíl mezi PVC, laminátem, vinylem a linem?

 

Jak si vyrobit háčkovaný kobereček ze zbytků

Jak si vyrobit háčkovaný kobereček ze zbytků

Spoustu textilního materiálu jsme si zvykli vyhazovat jako odpad, který nám doma zavazí. Ale není to škoda? Z látek, které mají pěknou barvu a příjemně hřejí, můžeme velmi snadno uháčkovat hezké koberečky například do dětského pokoje, nebo z nich vyrobit rohožky třeba ke vchodovým dveřím, či do koupelny anebo malé podložky pod čajovou konvici.

 

Vybíráme podlahu do předsíně, chodby nebo haly

Vybíráme podlahu do předsíně, chodby nebo haly

Předsíň či hala je tím prvním prostorem, který nás při vstupu do domu nebo bytu uvítá. Proto bychom si na jeho vzhledu měli dát záležet. Jedním z nejdůležitějších prvků předsíně, chodby či haly je podlaha, která by měla být nejen líbivá na pohled, ale především také odolná a snadno udržovatelná. Jaká podlaha je tedy do těchto prostor nejvhodnější?

 

Samolepící vinylová podlaha

Samolepící vinylová podlaha

Přemýšlíte právě o změně podlahy a nevíte, jakou vybrat? Nechce se vám volat odborníky a zároveň si na víc, než na položení koberce netroufnete? Vyzkoušejte samolepící vinylovou podlahu, která je velmi oblíbenou novinkou na trhu, o níž je stále větší zájem.

 

Podlahy oživíte s d-c-fix fóliemi – rychle a efektivně

Podlahy oživíte s d-c-fix fóliemi – rychle a efektivně

Už jste objevili kouzlo samolepicí podlahové dlažby? Inspiraci a příklady, co dokážou udělat s vaším interiérem samolepicí fólie d-c-fix, jsme už pro vás připravili dříve. Tentokrát se zaměříme na možnosti proměn podlahových krytin, ať už se jedná o krytinu pěnovou nebo samolepicí dlaždice. A taky na další zajímavosti.

 

Vhodná podlahová krytina do ložnice

Vhodná podlahová krytina do ložnice

Ložnice je místem, kde po náročném dni odpočíváme, kde regenerujeme a čerpáme zpět ztracené síly, ba co víc, je místem, kde trávíme třetinu svého života tolik potřebným spánkem. A aby byl spánek opravdu kvalitní, je nutné vybírat skutečně pečlivě celé zařízení ložnice. A kde jinde začít, než od podlahy?

 

Trendy v kobercích a bytovém textilu v roce 2011

Trendy v  kobercích a bytovém textilu v roce 2011

Stejně tak jako v módě, tak i ve výzdobě interiéru je možné každý rok pozorovat určité trendy a inovace. Rok 2011 bude podle předních designérů ve znamení přírody, a to nejen ve vzorech bytového textilu a koberců, ale také v použitých materiálech. Aby bylo souznění s přírodou úplné, výroba interiérových doplňků je maximálně ohleduplná k životnímu prostředí.

 

Jakou zvolit podlahu na terasu?

Jakou zvolit podlahu na terasu?

Při stavbě nebo rekonstrukci terasy musí zákonitě dojít na otázku – z čeho udělat podlahu? Pravděpodobně nejrozšířenější na terasách v našich krajích je dlažba. Dá se to pochopit, existuje široký výběr různých druhů, velikostí a vzorů, jde o materiál odolný a oblíbený. Pokládání dlažby na terasu však má své záludnosti.

 

Další z této rubriky

Na starobylý vzhled podlahy nemusíte čekat desítky let

Na starobylý vzhled podlahy nemusíte čekat desítky let

Trendem v oblasti bydlení je styl vintage, tedy návrat k minulosti, přirozenosti a ruční práci. Nejenže si moderní interiéry vybavujeme zrenovovaným starým nábytkem, který jim dodává zvláštní atmosféru, dojem starých časů chceme vyvolat také při pohledu na podlahu. Nejvíce „in“ jsou tak dřevěné podlahy s rýhami, prasklinami, škrábanci nebo cestičkami po červotoči.

 

Podlahové vytápění a výběr vhodné podlahové krytiny

Podlahové vytápění a výběr vhodné podlahové krytiny

Výběr podlahového vytápění a vhodné podlahové krytiny jde ruku v ruce. Od tepelného odporu krytiny se odvíjí teplota otopné soustavy a rozteč potrubí topného systému. Obecně by se dalo říci, že nevhodnější pro podlahové vytápění jsou keramická dlažba a přírodní či umělý kámen a nejméně vhodné jsou koberce.

 

Co ještě nevíte o laminátových podlahách?

Co ještě nevíte o laminátových podlahách?

Laminátové podlahy jsou dnes jedněmi z nejoblíbenějších druhů podlahových krytin, se kterými se setkáme na českém trhu. Snoubí se v nich totiž moderní technologie s výbornými užitnými vlastnostmi. Tento moderní podlahový materiál má spoustu výhod a navíc je od dřeva téměř k nerozeznání.

 

Anhydritové podlahy, jejich aplikace a výhody

Anhydritové podlahy, jejich aplikace a výhody

Vedle klasických zavlhlých betonových podlah jsou v poslední době velmi oblíbené také podlahy anhydritové. Seznam čítající jejich výhody je poměrně rozsáhlý, a tak se pojďme na lité anhydritové podlahy a jejich aplikaci podívat detailněji. Proč jsou tak oblíbené a populární?

 

Rychlá rekonstrukce podlahy suchou cestou

Rychlá rekonstrukce podlahy suchou cestou

Ať už se připravujete na rekonstrukci rodinného domu, bytu, rekreační chaty, nebytových prostor apod., nemine vás pravděpodobně ani rekonstrukce podlah

 

Jak si vyrobit háčkovaný kobereček ze zbytků

Jak si vyrobit háčkovaný kobereček ze zbytků

Spoustu textilního materiálu jsme si zvykli vyhazovat jako odpad, který nám doma zavazí. Ale není to škoda? Z látek, které mají pěknou barvu a příjemně hřejí, můžeme velmi snadno uháčkovat hezké koberečky například do dětského pokoje, nebo z nich vyrobit rohožky třeba ke vchodovým dveřím, či do koupelny anebo malé podložky pod čajovou konvici.

 

Kusové koberce oživí moderní interiér i stylovou chalupu

Kusové koberce oživí moderní interiér i stylovou chalupu

Kusové koberce nejrůznějších tvarů a velikostí jsou v posledních letech velkým trendem. Skvěle totiž dokážou doplnit jak moderní, tak i klasický interiér. Jenže na trhu je dnes nepřeberné množství kusových koberců z mnoha přírodních i syntetických materiálů, že je problém se v nich zorientovat. Na co si tedy při výběru dát pozor?

 

Kvalitní a odolné dřevěné podlahy

Kvalitní a odolné dřevěné podlahy

Kdo chce mít krásnou a odolnou dřevěnou podlahu, nesmí podcenit péči o ni od samého začátku. Při výběru povrchové úpravy si lze zvolit ze dvou ochranných materiálů – oleje nebo laku. Podívejme se nyní na nabídku speciálních laků pro ošetření dřevěných podlah a na práci s nimi.

 

Partnerské weby

Reklama

Další zajímavé magazíny ...

Světadíly.cz

Světadíly

Portál do světa cestování. Každý den nové články, tipy na cesty, recenze, fotografie. Nabídka zájezdů a ubytování po cecelém světě

Turecko-Dovolená.eu

Dovolená v Turecku

Poznejte barvy a krásy Turecka s naším průvodcem pro cestovatele.

GolfovýMagazín.cz

Golfový magazín

Online golfové statistiky, rady a tipy pro zlepšení hry, objevte s námi kouzlo golfu!

Rudé-Moře.com

Rudé moře

Vše o rudém moři, fauna a flóra, oblíbená letoviska a potápěčské lokality.

ŘeckoZájezdy.cz

Řecko zájezdy

Stránky zaměřené na Řecko a řecké ostrovy. Zajímavé tipy a informace pro cestovatele.

Mapa webu | nastavit jako domovskou stránku

© Bydlení pro každého  |  webdesign a programování: weto.cz webdesign
TOPlist RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom