Anhydritové lité podlahy akumulují teplo lépe než beton
16.03.2024
O anhydritových podlahách koluje mezi laickou veřejností řada mýtů, nepravd a polopravd. Jednou z nich je např. akumulační schopnost anhydritu, která prý není tak vysoká jako u betonu. Opak je pravdou a anhydritové podlahy jsou díky svým vlastnostem ideálním řešením pro podlahové vytápění.
Anhydritové podlahy se, podobně jako ty betonové, vyrábějí z několika složek. Základní složkou je anhydrit (CaSO4), který se používá jako pojivo a je vyrobený nejčastěji z energosádrovce. Další složkou je voda, písek a chemické příměsi, které vylepšují vlastnosti směsi.
Anhydritové lité podlahy mají řadu výhod, jako např. rychlost realizace a samonivelační schopnost. My se blíže podíváme na tepelnou vodivost a schopnost akumulace tepla. Anhydritové lité podlahy se vyznačují vysokou tepelnou vodivostí a jsou proto vhodné jako krycí vrstva podlahového topení. Kromě toho také teplo akumulují. Akumulační schopnosti betonu jsou všeobecně známy a můžeme se o nich sami přesvědčit během letních dnů, kdy slunce zahřívá venkovní betonové prvky jako dlažbu a zídky a ty pak ještě dlouho po západu slunce hřejí. Anhydrit je na tom vzhledem ke své objemové hmotnosti ještě o něco lépe.
Elektrické podlahové vytápění
U tepelně vodivých materiálů je schopnost akumulace tepla dána jejich objemovou hmotností. Objemová hmotnost anhydritové podlahy je minimálně 2000 kg/m3, u betonové zavlhlé směsi je to „pouze“ 1500 – 1800 kg/m3. Při stejné tloušťce podlahy bude tedy akumulační schopnost anhydritu vyšší. V praxi se ovšem anhydritové podlahy dělají v menší vrstvě než ty betonové, protože anhydritové podlahy mají větší pevnost v ohybu a nejsou vystaveny v průběhu zrání objemovým změnám. Aby měla betonová podlaha stejnou pevnost jako anhydrit, musí být položena v silnější vrstvě. A potom skutečně platí, že betonová podlaha má lepší akumulační schopnosti, protože jsme zkrátka na podlahu nalili beton v silnější vrstvě. Záleží tedy vždy na konkrétní realizaci. Pokud byste nalili stejnou vrstvu anhydritu a betonu, bude na tom anhydrit vždy lépe (vyšší hmotnost na m2 = vyšší akumulace). Pokud chcete, aby anhydritová podlaha lépe akumulovala teplo, aplikujete jí ve vyšší vrstvě.
Často je řeč také o rychlém chladnutí anhydritové podlahy. Záleží na tom, kde je anhydritová podlaha umístěna, tedy jaké jsou konkrétní tepelné ztráty budovy a místnosti. V případě anhydritu dojte k rychlejšímu vychladnutí v místě s vyšší tepelnou ztrátou - např. při větrání, protože anhydritová podlaha dokáže teplo uvolnit rychleji.
Další vlastnosti anhydritu
Lité anhydritové podlahy jsou oblíbené zejména pro rychlost realizace. Za jeden den lze aplikovat až 1500 m2 podlahové plochy a za 48 hodin je povrch pochozí.
Doprava anhydritu na místo
Nivelace podlahy neboli vyrovnání do vodorovné roviny je velmi důležité pro další stavební práce, pokládku podlahové krytiny apod. Anhydritové podlahy mají samonivelační schopnost, což znamená, že se vyrovnávají samy. Jsou totiž daleko tekutější než cementové podlahy.
Anhydritová podlaha po vylití a znivelování
Anhydritové podlahy se při zrání smršťují daleko méně než betonové podlahy a lze díky tomu aplikovat i velké plochy bez nutnosti dilatačních spár.
Pevnost a odolnost hotové anhydritové podlahy je vyšší než u betonových podlah a při aplikaci není nutné používat žádné výztuhy, kari sítě apod.
Kam se anhydritové podlahy nehodí?
Anhydrit se nehodí do vlhkých prostor, kde dochází ke kontaktu s vodou a tím ztrátě pevnosti. Po vysušení se sice opět vrací do původního stavu, ale použití anhydritu kolem bazénu, v garážích apod. není vhodné. Tam se mnohem lépe uplatní beton.
Anhydrit silně reaguje s kovy a způsobuje jejich korozi. Není tedy možné použít kovové potrubí pro podlahové topení a další kovové prvky.
Nejste si jisti, jakou podlahu použít? Zda anhydrit nebo beton? Nechte si poradit od odborníků. Další informace najdete na stránkách Anhydritové podlahy.
Přečtěte si také články
Anhydritové lité podlahy mají oproti betonovým řadu výhod
Anhydritové podlahy, jejich aplikace a výhody
- PR článek -
Článek byl zobrazen 1879 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.
Další články na téma Podlahy a podlahové krytiny
Vybíráme podlahu do předsíně, chodby nebo haly
Předsíň či hala je tím prvním prostorem, který nás při vstupu do domu nebo bytu uvítá. Proto bychom si na jeho vzhledu měli dát záležet. Jedním z nejdůležitějších prvků předsíně, chodby či haly je podlaha, která by měla být nejen líbivá na pohled, ale především také odolná a snadno udržovatelná. Jaká podlaha je tedy do těchto prostor nejvhodnější?
Výhody podlahového vytápění
Elektrické vytápění má většina z nás spojeno s velmi drahým provozem a podlahové vytápění zase se známkou luxusu. Elektrické podlahové vytápění musí nutně být nejnevýhodnějším způsobem topení. Není tomu tak.
Vinylová podlaha se hodí do domácnosti i na pracoviště
Vinylové podlahy si získávají stále více příznivců a není se čemu divit. Vinylové podlahy lepené odolávají bakteriím, tekutinám, plísním, mechanickému poškození. Příjemně se po nich chodí, jsou zdravotně nezávadné, bez ftalátů a dokonce recyklovatelné.
Podlahové vytápění a výběr vhodné podlahové krytiny
Výběr podlahového vytápění a vhodné podlahové krytiny jde ruku v ruce. Od tepelného odporu krytiny se odvíjí teplota otopné soustavy a rozteč potrubí topného systému. Obecně by se dalo říci, že nevhodnější pro podlahové vytápění jsou keramická dlažba a přírodní či umělý kámen a nejméně vhodné jsou koberce.
Plovoucí podlaha a její pokládka
O tom, že plovoucí podlaha ve skutečnosti na ničem neplave, už ví snad každé malé dítě. Svůj název získal tento typ podlahy díky metodě, jakou se pokládá na podklad v místnosti. Ničím se totiž nepřipevňuje, leží a drží na místě pouze svou vlastní vahou. Dalo by se tak říct, že „plave“ na povrchu. Její pokládka tak není nijak složitá a zvládne ji průměrně zdatný kutil.
Jak dodat ještě větší šmrnc dlažbě v dekoru dřeva? Originálně ji položte
Dlouhé obdélníkové formáty dlažby imitující dřevo mají velkou škálu možností pokládky. Váš obývací pokoj může být úplně jiný než ten sousedův. Máme pro vás několik tipů, jak navrhnout pokládku dlažby tak, aby podtrhla dekor dřeva a jedinečnost dlažby.
Dřevěné podlahy s nádechem exotiky
Masivní dřevěné podlahy z exotických dřevin jsou zajímavou variantou, která se vyznačuje nezaměnitelným vzhledem. Dřevo pocházející z cizokrajných stromů vnáší do interiérů atmosféru jedinečnosti a exkluzivity. Navíc se většina exotických dřevin vyznačuje vysokou odolností, tvrdostí a dlouhou životností.
Jak na podlahy? Suchou cestou
Uvažujete o výstavbě nebo rekonstrukci své podlahy v rodinném domě, bytě nebo na chalupě? Rychlost, kvalita a trvanlivost podlahy jsou důležité klíče při rozhodování, jaký druh stavební technologie zvolit. V tomto ohledu je jedním ze zajímavých řešení systém suchých plovoucích podlah.