Fasádní betonové obklady
06.09.2007
Když se řekne slovo „beton“, mnohým z nás se vybaví zašedlost a strohost architektury panelákových sídlišť z dob před 15 lety. V dnešní době tento materiál nabývá mnohem inspirativnější a modernější podoby a nachází uplatnění nejen jako materiál ryze konstrukční, ale i jako materiál dekorativní.
Moderní technologie výroby betonu a stále kvalitnější přísady a pigmenty, zaručují tomuto materiálu dlouhodobou životnost a stálý vzhled. Jednou z variant využití betonu pro dekoraci mohou být například fasádní obklady. Stále vyšší náklady při výstavbě nejen rodinných domů způsobují, že investoři hledají levnější alternativu k tradičnímu cihelnému či kamennému zdivu tam, kde má být zachováno ve své naturální podobě. Fasádní obklady, někdy také nazývané „fasádní pásky“ nabízejí řešení tam, kde pro stavbu plnohodnotné zdi není místo, tam, kde to váha skutečného kamene či cihly nedovoluje, či tam, kde je třeba vytvořit unikátní dílo za rozumnou cenu, přičemž možnosti jsou omezené pouze fantazií obkladače. Betonové obklady se běžně používají k obkládání soklů i celých fasád domů a pro svůj autentický design jsou populární také k obkládání interiérových zdí, vnějších stěn krbů, komínů apod. Jedním z předních výrobců těchto fasádních betonových obkladů je i firma BetonTvar-Viko s.r.o, která nabízí hned několik druhů těchto obkladů a to v několika barevných variacích.
Obklady VIKO jsou vyráběny z kvalitního vibrovaného betonu. Vlastní technologie výroby forem, umožňuje vyrobit výrobek s věrným lícním povrchem, těžko rozeznatelný od přírodního materiálu a zaručující nízkou opakovatelnost jednotlivých prvků. Lícní plocha obkladů je navíc kompaktní, což oproti přírodním materiálům snižuje špinivost a zvyšuje životnost výrobku, mimo jiné i garantovanou mrazuvzdorností. V případě barvených prvků, je betonová směs probarvována ve hmotě kvalitními anorganickými pigmenty. Pro aplikace na stěny s vnějšími rohy, je připraveno řešení v podobě rohových prvků, zvyšujících autentičnost celého díla.
Vhodným podkladem pro lepení obkladů je suchý, soudržný, objemově stálý povrch, zbavený prachu, mastnoty a nečistot. Standardními podklady jsou omítané zdivo nebo betonové konstrukce. Fasádní pásky se lepí běžnými lepidly na obklady. V exteriérech je třeba použít mrazuvzdornou, flexibilní lepící maltu. Spárování se provádí spárovacími hmotami na široké spáry v požadovaném odstínu, přičemž se dbá, aby nedošlo k povrchovému zašpinění obkladu. Lepidlo, rozmíchané dle návodu výrobce, se nanáší jak na obklad, tak i zubovou stěrkou na připravený podklad. Všechny obklady lze bez problémů řezat rozbrušovací pilou. Obklady lze lepit také na zateplené fasády při dodržení určitého postupu. Vhodným podkladem je tvrzený polystyren, přetažený flexibilním lepidlem a armovací mřížkou tzv. perlinkou, následně přichycený hmoždinkami s kovovým trnem a znovu překrytý vrstvou armovací mřížky. U exteriérových aplikací je vhodné obklad impregnovat hydrofobními přípravky s nízkým difúzním odporem. Tato úprava sníží povrchovou nasákavost, ještě více omezí špinivost obkladu, vznik podmínek pro růst mechů i tvorbu výkvětů a v celkové míře tak zajistí dlouhotrvající neměnnost vzhledu obkladu.
Výrobní program VIKO se skládá ze šesti základních typů obkladu. Prvním z nich je obklad Hakl. Jedná se o věrnou imitaci tzv. haklíkového zdiva, složenou z kamenů o osmi velikostech a v mnoha povrchových variacích, zaručující nízkou opakovatelnost kladených prvků. Všechny rozměry do sebe zapadají se spárou cca 10 mm a lze je různě kombinovat. Hakl je dodáván namíchaný ze všech rozměrů nebo lze objednat i rozměry jednotlivé. K Haklu se také vyrábějí rohové prvky ve třech velikostech. Dalším, velmi populárním výrobkem je Holland. Jde o zdařilou obkladovou imitaci holandských ručně vyráběných lícových cihel s charakteristicky zvrásněným povrchem. Tyto 15 mm silné pásky s mnoha povrchovými variacemi dodávají stavbě zvláštní kouzlo starého cihlového zdiva. Doplňkem jsou pak rohové prvky.
Brik je cihelný pásek který imituje klasické hladké lícové zdivo s mírně vypouklou lícní plochou. Kombinací rovných a rohových pásků lze docílit dojmu plného cihelného zdiva.
Dalším výrobkem v programu Viko je Stuck, který imituje pískovcové kvádry tzv. štuky. Jedná se spíše o velkoplošný obklad se špicovanou povrchovou úpravou.
Podobným výrobkem je Spitz, avšak jeho menší formát umožňuje snadnou manipulaci i umístění. Povrch tohoto výrobku má špicovaný povrch a kouzlo starých štukových bloků.
Řadu uzavírá obklad Zyclop. Jedná se o obkladovou imitaci zdiva z nepravidelných pískovců. Kameny různých tvarů a velikostí jsou namíchané v balení po 1m2. Zručnost a fantazie obkladače dokáže vytvořit s tímto výrobkem opravdu originální dílo.
Podle návodu od výrobce, přiloženém v každém balení, si s lepením prvků poradí každý zručný kutil.
Firma VIKO funguje i jako obchodní firma a má ve svém sortimentu i obkladové kameny RELIEF, jejichž dokonalé tvary a barevná rozmanitost je těžko rozeznatelná od přírodních materiálů. Tento sortiment doplňuje škálu obkladů VIKO v takové míře, že si v nabízeném sortimentu najde „svůj“ obklad téměř každý případný zájemce.
Dlažba REALIT doplňuje a rozšiřuje prostor nabídky od stěn a soklů k zemi. Pro zájemce o tento druh je také nabízen zajímavý sortiment dlaždic a kamenů, věrně imitujících kamenné povrchy a doplňující svým „dřevem z betonu“ již takto velmi širokou nabídku betonových výrobků.
Výrobky Viko lze zakoupit v celé řadě obchodních řetězců jako je HORNBACH, BAUMAX, stavebninách či obchodech s obklady. Výrobky RELIEF a VIKO je možné zakoupit i v síti marketů OBI.
Foto: 1 - Hakl pískový, 2 - Holland, 4, 5 - Zyclop
Kontakt:
Betontvar-VIKO s.r.o.
Mírové nám. 61
294 29 Bezno
Tel.: +420326395308
Fax :+420326729773
Mobil: +420736610330-2
Email : obklady@obklady-viko.cz
Web: www.obklady-viko.cz
- PR článek -
Článek byl zobrazen 56949 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místKvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.
Další články na téma Obklady a dlažby

Cihlové pásky dodají interiéru originální vzhled
Cihlové obkladové pásky jsou často používané pro obklady fasád, ať už celoplošně nebo pouze jako dekorační prvek kolem oken, dveří apod. Velmi dobře ale vypadá cihlový obklad také v interiéru, nejčastěji v obývacím pokoji, v reprezentativních místnostech, restauracích a vinárnách.

Betonová dlažba tvoří součást vašeho domova
Rozhodnutí věnovat čas a úsilí oživení zahrady a chalupy je skvělým krokem k vytvoření krásného a funkčního prostoru pro relaxaci a odpočinek. Beton je skutečně vynikajícím materiálem pro exteriérové použití, který spojuje funkčnost s estetikou a trvanlivostí. Jeho přednosti jsou mnohostranné a zasluhují si vaši pozornost.

Betonová dlažba: moderní a elegantní řešení pro každého
Dnešní moderní trendy v oblasti zahradní architektury jasně ukazují na využití inteligentních a ekonomických řešení s vysokou užitnou hodnotou. V současnosti se při plánování zahrad a obecních ploch uplatňují především materiály s různými velikostmi a barevnými odstíny, což nemalou měrou přispívá ke skvělému výslednému efektu elegantní rozmanitosti.

Fyzikálně-mechanické vlastnosti dlažby
Dnes na trhu najdete širokou nabídku dlaždic za dostupné ceny. Každá dlaždice je jiná, hodí se do jiného prostředí, pro jiné použití, a proto je nelze vybírat náhodně. V úvahu musíte vzít především jejich fyzikálně-mechanické vlastnosti.

KYRON – pružná dlažba s možností pokládky bez lepidla
Společnost Los Kachlos, jeden z největších českých prodejců a dovozců značkových keramických obkladů a dlažeb ze Španělska, uvádí na český trh sérii exkluzivních dlažeb Kyron. Jedná se o dokonalou imitaci přírodního dřeva, která překvapí jak svým autentickým designem, tak i unikátními technickými vlastnostmi.

Moderní mozaiky: kombinace lesku a matu
Společnost Los Kachlos, největší český prodejce a dovozce značkových keramických obkladů a dlažeb ze Španělska, představila českému trhu novou sérii mozaik, které byly vytvořeny dle návrhů významného designéra Michaela R. Goldena.

Nebojte se obkládání koupelny
Články o obkládání a dláždění často doprovází doporučení, abyste tuhle náročnou práci raději přenechali odborníkům. Pro zručného kutila je však obkládání tou správnou výzvou. Při obkládání svépomocí ušetříte zhruba dvě stě až tři sta korun za metr čtvereční, nemusíte se přizpůsobovat termínu řemeslníka a výsledek práce vás bezpochyby zaplaví pocitem uspokojení i v případě, že za sebou zanecháte sem tam nějakou nerovnost a nepřesnost.

Jak na spárování obkladů a dlažeb
Spárování obkladů a dlažeb není úplně jednoduché. Jestliže jste ale domácí kutilové a rádi si věci doma děláte sami, zvládnete určitě i spárování. Pokud tedy máte za sebou obkládání a obklady i dlažba jsou nalepeny, můžete se s klidem pustit i do samotného spárování obkladů a dlažeb.