„Věčná“ betonová dlažba
28.07.2007
Jednou z poměrně rozšířených možností úpravy povrchů – hlavně v exteriéru – je betonová dlažba. Proč se tak často používá? Zejména proto, že poskytuje obrovskou variabilitu možností. Beton zkrátka můžeme vytvarovat, jak potřebujeme, může mít různý povrch, reliéf, vzor i barvu.
K tomu samozřejmě přistupují dlouhá životnost a dobré mechanické vlastnosti – pevnost, odolnost proti otěru i nárazům, mrazuvzdornost, rozměrová přesnost aj., a v neposlední řadě i výhody ekonomické. Kromě samotné dlažby se dá koupit i spousta doplňkových prvků, jako obrubníků, profilů, lišt a různých zakončení, jednak rovněž z betonu, ale třeba i z plastu.
Klasickou betonovou dlažbu představují hranaté dlaždice, používané již desítky let a stále populární pro svou příznivou cenu a poměrně jednoduchou aplikaci. Velmi dobře vypadají betonové dlaždice se zapracovanými kamínky s tzv. vymývaným povrchem, vhodné hlavně pro použití na zahradách, terasách apod. V novější době se hodně rozšířila i dlažba zámková, která je ovšem jen jinou formou dlažby betonové. Její pokládka je trochu složitější, ale zase umožňuje vytvořit různé zajímavé vzory a lépe drží u sebe, především u klasických „zamčených“ tvarů (odtud také vznikl její název, nikoliv od hradů a zámků, jak by se snad někdo mohl domnívat…).
Do této „rodiny“ můžeme počítat i betonovou dlažbu zatravňovací, která nachází uplatnění na odstavných plochách a parkovištích, jako zpevnění příjezdů ke garážím, různých méně používaných průjezdů apod.
A jak se betonová dlažba aplikuje? Když se pro její pokládku rozhodneme, je vhodné si udělat nějaký plán, úměrný složitosti stavby, a vypočítat počet nutných prvků, jejich rozložení apod. Betonová dlažba se zpravidla usazuje do štěrku či drceného kameniva, a pokud bude hodně zatěžována, ideálně v těchto vrstvách:
1. Ochranná vrstva 300 - 600 mm z hrubého štěrku
2. Vyrovnávací podkladní vrstva 100 mm ze štěrku frakce 0 - 16 mm
3. Lože 30 - 50 mm z písku 0 - 4 mm nebo drtě 4 - 8 mm
Na tyto vrstvy pak pokládáme samotnou dlažbu. Ještě zbývá dodat, že obrubníky se usazují do betonové směsi.
Faktem však je, že při pokládce dlažby na zahrádce, zatěžované jen několika členy rodiny, nám postačí podkladová vrstva o tloušťce 30 - 40 mm z drceného kameniva nebo štěrku frakce 4 - 8 mm či 2 - 4 mm. Nejdůležitější je vždy podklad dostatečně vyrovnat a zhutnit, aby nedocházelo k praskání, uštípávání a propadání dlažby, a po dokončení pokládky provést pečlivé zaspárování, zpravidla jemným pískem, a další zhutnění výsledného povrchu.
Při dodržení správného postupu a výběru odpovídající dlažby nám plocha vydrží i po desítky let bez poškození. Jedinou údržbou zůstává zametání a odstraňování rostlin, vyrůstajících ze spár.
Text: Michal Hamšík
Foto: archiv firmy Semmelrock
Články s podobnou tématikou
Chodníky a cesty v zahradě
Podlahy ze dřeva
Pro a proti oblíbených laminátových podlah¨
Chladivá krása kamene II.
Chladivá krása kamene I.
Korková podlaha – investice do budoucna
Podlaha z PVC - minulost nebo módní trend
Kam a proč položit keramickou dlažbu
Výběr podlahy do koupelny
10 rad, jak vybírat obklady a dlažby
Článek byl zobrazen 17957 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.
Další články na téma Obklady a dlažby
Jak nakupovat obklady a dlažby?
Obliba keramických obkladů a dlažby každým rokem stoupá. Dnes už nejsou k vidění jen ve veřejných prostorách, ale stále častěji se s nimi setkáváme v domech a bytech, a to nejen v koupelnách. S jejich nákupem však většina z nás nemá přílišné zkušenosti, proto je dobré vědět, na co si při výběru dát pozor a čemu věnovat pozornost. Vždyť jde o vybavení, které bude našemu interiéru sloužit po mnoho let.
Jak na svislé zakončení dlažby na terase?
Plánujete novou dlažbu na terase položenou na rektifikačních terčích a nevíte, jak vyřešit její svislé zakončení neboli vytvoření soklu tak, aby pod terasu nebylo vidět? Poradíme vám a ukážeme, jaké jsou možnosti.
Betonové prvky v zahradní architektuře mají mnohostranné využití
Betonové prvky mají v zahradní architektuře své místo řadu let a nejedná se pouze o betonovou dlažbu. Beton lze v zahradě využít také jako nášlapy, palisády, obruby, květináče, kmeny a další dekorativní prvky. Prvky z betonu jsou přitom trvanlivé, bezúdržbové a svým vzhledem mohou imitovat řadu dalších materiálů.
Zahradní chodníky a cesty jsou základem funkční zahrady
Příjezdové cesty, chodníky kolem domu, stání pro auta nebo zahradní chodníky jsou plochy, které je potřeba vybudovat kvalitně, funkčně a zároveň esteticky. Příjezdové cesty musí snést zatížení auty, zahradní chodníky by zase neměly klouzat. A vše by mělo ladit s domem i jeho okolím.
Chladivá krása kamene I.
Přírodní kámen je krásný materiál, který vydrží v podstatě navěky. Většinou se používá na vydláždění cestiček kolem domu, teras nebo na venkovní obklady domu. S kamenem se však setkáme také v interiérech, protože právě tam nejlépe oceníme jeho přednosti a vzhled.
Jak se starat o povrchy zahradních cest a chodníků
Aby naše čerstvě položená dlažba vypadala i po nějaké době užívání stále jako nová, je třeba o ni náležitě pečovat. Působením přírodních vlivů a také vlivem znečištění postupně ztrácí na kráse. Co je tedy potřeba udělat proto, aby povrch cesty kolem domu, chodníku na zahradě nebo terasy, byl stále atraktivní a byla radost na něj pohledět?
Na obklady a dlažby s pořádným lepidlem a spárovací hmotou
Také jste si všimli, že i ty nejkrásnější obklady a dlažby ztrácí svůj půvab, když špatně drží, odpadávají nebo jejich spáry jsou fádně šedé? První co vás napadne, je, že si je majitel položil sám, ale i „mistr tesař“ se může utnout. Dlouholeté zkušenosti společnosti LB Cemix, s.r.o. ukázaly, že v 85% případů je na vině špatně zvolená kombinace keramiky, lepidla a spárovací hmoty.
Venkovní keramická dlažba se hodí na terasy, chodníky i k bazénu
Keramické obklady a dlažby se těší velké oblibě nejen v interiérech, ale také exteriérech. Jsou skvělým funkčním i dekoračním prvkem našeho domu či zahrady. Keramickou dlažbu využijeme v okolí bazénu, na terase, na balkóně či schodišti - její uplatnění je široké. Jenomže jak vybrat tu správnou venkovní keramickou dlažbu pro naše účely? Jaké by měla mít vlastnosti?